Vetenskapsradion Historia

Feed Items

Title Publish date Imported
Så blodtörstiga var stenålders folk Mon, 02/26/2024 - 11:20 Mon, 02/26/2024 - 16:14
Shoguns samurajer och ninjor är tillbaka Mon, 02/19/2024 - 16:11 Mon, 02/26/2024 - 16:14
Svenskar letar runor i Kievs katedral Fri, 02/16/2024 - 11:30 Fri, 02/16/2024 - 19:58
Därför bråkar prinsar Mon, 02/12/2024 - 09:27 Mon, 02/12/2024 - 10:52
Vrakplundrarna i Östersjön Thu, 02/01/2024 - 16:32 Thu, 02/01/2024 - 23:44
Kartorna formade vår världsbild Thu, 01/25/2024 - 17:05 Thu, 01/25/2024 - 21:30
Robotar och blodbad Thu, 01/18/2024 - 16:52 Thu, 01/18/2024 - 19:02
Myternas Mykene Sun, 01/14/2024 - 12:17 Sun, 01/14/2024 - 16:34
Svenskar dyker vid Homeros Asine Wed, 12/20/2023 - 16:48 Wed, 12/20/2023 - 18:42
Gott Nytt 2024 - eller 1924? Wed, 12/20/2023 - 16:39 Wed, 12/20/2023 - 18:42
Vi sammanfattar det stora historieåret 2023 Wed, 12/20/2023 - 16:30 Wed, 12/20/2023 - 18:42
Medeltidens inmurade mörderskor Thu, 12/14/2023 - 13:06 Thu, 12/14/2023 - 15:28
Tebjudningen som tände revolutionen Sun, 12/10/2023 - 19:53 Mon, 12/11/2023 - 03:02
Vi tipsar om historiska klappar! Thu, 11/30/2023 - 15:50 Thu, 11/30/2023 - 20:46
Graniten som la grunden för Sverige Thu, 11/23/2023 - 09:13 Thu, 11/23/2023 - 10:14
Jakten på Malmöpyttarna Thu, 11/16/2023 - 16:11 Tue, 12/05/2023 - 12:14
Drakarnas historia Fri, 11/10/2023 - 13:20 Fri, 11/10/2023 - 19:48
Ölkällarkuppen - Hitlers ödesstund Sun, 11/05/2023 - 23:04 Mon, 11/06/2023 - 01:48
Hårvatten, peruker och skäggsvamp Thu, 10/26/2023 - 11:10 Thu, 10/26/2023 - 12:24
Riddarholmsskeppets hemligheter avslöjade Thu, 10/19/2023 - 17:37 Thu, 10/19/2023 - 21:20
Tenniskungarna Gustav Vasa och Gustav V Sun, 10/15/2023 - 21:32 Mon, 10/16/2023 - 05:10
Osmanska rikets fall och Turkiets födelse Mon, 10/09/2023 - 11:23 Mon, 10/09/2023 - 16:50
Vi som stod utanför kriget Mon, 10/02/2023 - 16:31 Mon, 10/02/2023 - 21:10
Engelbrekt och Sten Sture – frihetshjältar i skuggan av Vasa Thu, 09/21/2023 - 16:15 Thu, 09/21/2023 - 21:46
När lärarinnorna beväpnades Fri, 09/15/2023 - 00:46 Fri, 09/15/2023 - 07:16
Drottning Margareta – Nordens husfru Fri, 09/08/2023 - 15:06 Fri, 09/08/2023 - 18:56
1600-talets sorgligaste man Fri, 09/01/2023 - 10:59 Fri, 09/01/2023 - 16:04
Skånes dolda medeltidvärld Sun, 08/27/2023 - 20:29 Sun, 08/27/2023 - 23:58
Piratborgen på Gotland Fri, 08/18/2023 - 14:51 Fri, 08/18/2023 - 20:36
Nedsupen björn i hängmattan? Fri, 06/09/2023 - 12:52 Fri, 06/09/2023 - 14:06
Vi firar 1000 program! Fri, 06/09/2023 - 12:33 Fri, 06/09/2023 - 14:06
Gustav Vasas kungaval 1523 Tue, 05/30/2023 - 14:01 Tue, 05/30/2023 - 19:40
Ska vi fira Sveriges 500-årsdag? Mon, 05/29/2023 - 13:19 Mon, 05/29/2023 - 17:48
Så formar Sverigedemokraterna historien Sat, 05/20/2023 - 12:09 Sat, 05/20/2023 - 14:52
Dresserade kanariefåglar roade 1800-talet Fri, 05/12/2023 - 12:14 Fri, 05/12/2023 - 13:10
Liseberg gjorde Göteborg roligare Sun, 05/07/2023 - 15:48 Mon, 05/08/2023 - 09:24
De var Sveriges sämsta kungar Thu, 04/27/2023 - 13:35 Mon, 05/08/2023 - 09:24
Norges korståg mot Småland Fri, 04/21/2023 - 12:52 Mon, 05/08/2023 - 09:24
Sveriges Biggles Thu, 04/13/2023 - 10:45 Mon, 05/08/2023 - 09:24
De sista bödlarna Tue, 04/04/2023 - 16:05 Mon, 05/08/2023 - 09:24
När känslorna kom in i politiken Thu, 03/30/2023 - 15:48 Mon, 05/08/2023 - 09:24
Ryssland har varit Sveriges eviga fiende Sun, 03/26/2023 - 17:39 Mon, 05/08/2023 - 09:24
Sveriges första gymnasieskola Fri, 03/17/2023 - 10:20 Mon, 05/08/2023 - 09:24
Stenålderns säljägare kartläggs Wed, 03/08/2023 - 17:44 Mon, 05/08/2023 - 09:26
Stormaktstidens propagandabild kartläggs Mon, 02/27/2023 - 16:57 Mon, 05/08/2023 - 09:26
Ukrainas historia är vår Fri, 02/24/2023 - 18:59 Mon, 05/08/2023 - 09:26
Gästfrihetens historia Fri, 02/17/2023 - 12:21 Mon, 05/08/2023 - 09:26
SVT storsatsar på Historien om Sverige Mon, 02/13/2023 - 16:15 Mon, 05/08/2023 - 09:26
När Oden byttes mot Jesus Fri, 02/03/2023 - 16:07 Mon, 05/08/2023 - 09:26
Tjejer tog mest ansvar för sex Fri, 01/27/2023 - 15:15 Mon, 05/08/2023 - 09:26